Tutaj powinien być opis

DZIEŃ KRAJOBRAZU 2020

 

DZIEŃ KRAJOBRAZU 2020

W czwartek 22 października uczniowie Zespołu Szkół w Kurzętniku wraz z Wójtem Gminy Kurzętnik, Dyrekcją Szkoły oraz nauczycielami włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Zgodnie z propozycją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w tym roku wszystkie wydarzenia związane ze świętem miały koncentrować się wokół zagadnienia drzewa w krajobrazie.

Z tej okazji zorganizowaliśmy przyrodniczy konkurs plastyczny oraz postanowiliśmy wzbogacić otaczający nas teren o kilka nowych drzewek. Na uboczu ścieżki rowerowej w Kurzętniku posadziliśmy drzewa, które przyniosą wymierne korzyści całej przyrodzie. Wybraliśmy lipę drobnolistną będącą jedną z najbardziej miododajnych roślin. Z jej nektaru pszczoły wytwarzają drogocenny miód. Celem naszej akcji było stworzenie przyjaznej przestrzeni właśnie dla owadów. Pszczoły miodne, pszczoły samotnice, trzmiele, muchówki i chrząszcze stanowią fundament całego ekosystemu. Pełnią ogromnie ważną rolę – zapylają rośliny. Ich praca warunkuje wielkość plonów rolnych. Od zapylenia owadów uzależniona jest uprawa większości warzyw, owoców, ziół, a także roślin ozdobnych. Bez obecności zapylaczy czekałaby nas nieuchronna klęska głodu.

Niestety populacja pszczół na świecie nieustannie maleje. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im korzystnych warunków do egzystencji. Jedna lipa jest wstanie zaspokoić potrzeby żywieniowe dużej ilości pszczół. Zachęcamy więc do sadzenia tego gatunku wokół własnych gospodarstw. Proponujemy również stworzenie przyjaznego owadom balkonu lub parapetu. Wystarczy umieścić za oknem doniczki z kwiatami bogatymi w pyłek i nektar. Balkon zamieni się w pachnącą oazę, a dla zapylaczy będzie „wyborną restauracją”. Pamiętajmy, że ZIEMIA TO NASZ WSPÓLNY DOM!
Koordynatorem akcji była Donata Majewska-Torba


LINK DO FILMU MTI

https://www.youtube.com/watch?v=hl5hf6G-Vaw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3EqGU2xnxzUzB2ZOswJAYC6XYX_5AAfhnKu1rB_xeJqHqbB-dL9VkauVY