Tutaj powinien być opis

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

 

Wakacje za nami, rozpoczął się nowy rok szkolny. Nastał czas nie tylko nauki ale również codziennego pokonywania drogi do szkoły i ze szkoły do domu. Wraz z pierwszym dniem września, policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły 2020”, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonie placówek oświatowych.

Z dniem 1 września, rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Warto przypomnieć naszym pociechom jak i innym uczestnikom drogi, kilka zasad bezpieczeństwa na drodze.

 

Mamo, Tato:

-           Dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład. Na ulicy poruszaj się w odpowiedzialny i przemyślany sposób. Dzieci podświadomie naśladują zachowanie rodziców i w ten sposób prawie instynktownie przyswajają sobie podstawowe zasady zachowania się w ruchu drogowym.

-           Zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących. Noszenie elementów odblaskowych to bardzo ważny element zwiększający bezpieczeństwo na drodze

-           Ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

-           Wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu.

-           Zwróć uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbaj, by pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

-           Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.

-           Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

-           Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

 

Nauczycielu:

-           Odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego, przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze.

 

Kierujący pojazdami:

-           W rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

-           Obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian pogodowych.

-           Nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków.

-           Utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed Tobą.

-           Odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry.

-           Sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność.

-           Nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.

 

Dzieci:

-           Przez ulicę przechodźcie w miejscach wyznaczonych. Zanim przejdziecie przez jezdnię, zatrzymajcie się na brzegu chodnika. Spójrzcie czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem z prawej strony. Jeszcze raz upewnijcie się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna –przejdźcie na drugą stronę.

-           Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idźcie poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyście widzieli nadjeżdżające pojazdy.

-           Omijajcie miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Was coś złego. Lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami.

-           Pamiętajcie, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.

-           Jeśli nieznajomy zapyta Was o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadajcie z nim do samochodu, którym jedzie.

 

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły 2020” adresowana jest nie tyko do dzieci, ale również do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dobry przykład swoim pociechom i rozmawiać z nimi o właściwym korzystaniu z drogi. W ten sposób kilkulatki nauczą się jak dbać o własne bezpieczeństwo i z każdym dniem będą coraz bardziej samodzielne. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

 

 

Załączniki